مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای هرمزگان: بازار کار آینده مهارت محور است/بیش از ۱۲ هزار نفر در ۴ ماهه امسال در هرمزگان آموزش مهارتی فراگرفته اند

کریمی با اشاره به مهارت محور شدن بازار کار آینده، گفت: چالش فقر مهارتی در کشور وجود دارد و از این رو مهارت به یکی از موضوعات کلیدی و مهم در کشور تبدیل شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ، « اسماء کریمی » در نشست خبری از توانمندسازی نیروهای انسانی در کشور به عنوان رسالت جدی سازمان آموزش فنی و حرفه نام برد و اظهار کرد: برای تحقق شعار هر هرمزگانی یک مهارت نیازمند همراهی رسانه ها در راه اندازی نهضت مهارت افزایی در استان هستیم.

وی با بیان اینکه آموزش های مهارتی در استان هرمزگان در ۱۱ مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی، ۱۵۷ آموزشگاه آزاد، سه مرکز جوار کارگاهی، ۱۰ مرکز در پادگان ها و ۷ مرکز در زندان ها به جامعه هدف ارائه می شود، افزود: در ۹ شهرستان نیز دهستان های هدفی وجود دارد که آموزش های مهارتی روستایی را ارائه می دهند.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از ۳۵ هزار نفر در استان از آموزش های مهارتی بهره مند شدند، عنوان کرد: ۱۶ هزار نفر از این مهارت آموزان در مراکز دولتی و ۱۸ هزار نفر نیز در آموزشگاه آزاد آموزش دیدند.

وی با ذکر اینکه در چهار ماهه امسال نیز ۱۲ هزار نفر در مراکز فنی و حرفه ای در حال مهارت آموزی هستند، اضافه کرد: آموزش های مهارتی متنوع و در قالب شش هزار نوع آموزش استاندارد در بخش های کشاورزی، صنعت، خدمات، فرهنگ و هنر ارائه می شود.

کریمی با بیان اینکه به شرکت کنندگان در دوره های آموزش مهارتی که موفق به کسب امتیاز لازم در آزمون های پیش بینی شده باشند، گواهینامه های بین المللی اعطا می شود، گفت: ۴۰ هزار نفر در سال گذشته در این آزمون شرکت کردند که ۲۵ هزار نفر موفق به دریافت گواهینامه شدند.

وی به معرفی طرح های مهارتی پرداخت و افزود: مهارت آموزی در محیط کار واقعی، آموزش سربازان وظیفه، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، کمپ های ماده ۱۶، توسعه مراکز آموزشی در صنایع و صنوف و ایران مهارت ازجمله طرح های مهارت آموزی آموزش فنی و حرفه ای است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ۳۸۰ نفر از معتادان بهبودیافته در کمپ های ماده ۱۶، سه هزار سرباز وظیفه در سال گذشته در هرمزگان آموزش مهارتی فراگرفتند، افزود: هم اکنون نیز ۹۶ معتاد و ۵۵۰ سرباز در حال فراگیری دوره های مهارتی هستند.

وی با بیان اینکه ۳۰ درصد از جمعیت شهر بندرعباس در مناطق حاشیه نشین زندگی می کنند، گفت: در حال حاضر ۷۰۰ نفر از زنان سرپرست خانوار در محلات اسلام آباد، شهرک توحید، فرودگاه قدیم، چاهستانی ها، آیت الله غفاری و گل کنی در دوره های مهارتی در حال آموزش دیدن می باشند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای گفت: « پارسا یوسفی »، یکی از جوانان هرمزگانی به عنوان برتر کشوری رشته مدیریت سیستم تحت شبکه انتخاب و به مسابقات جهانی کازان که ۲۸ مرداد ماه جارب به میزبانی کشور روسیه برگزار می شود، اعزام خواهد شد.

کریمی به ارائه آموزش های مهارتی رایگان با کمنک خیرین به برخی از مناطق محروم استان هرمزگان ازجمله بشاگرد اشاره و خاطرنشان کرد: با حمایت خیرین استان اصفهان پارسال ۹۰۰ نفر در قالب ۴۰ دوره در بشاگرد در رشته های قالی بافی، صنایع چوب و ... آموزش دیدند که ۲۵۸ شغل ایجاد شد.

وی با بیان اینکه امسال دو مرکز مهارت آموزی در محیط کار در هرمزگان افتتاح می شود، افزود: یک مرکز در مجتمع کشتی سازی و فراساحل و دیگری در مجتمع پتروصنعت گامرون افتتاح و به ظرفیت های موجود استان افزوده خواهد شد.
.

تازه‌ترین خبرها