در هرمزگان: طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار با روسای اتحادیه های صنفی هرمزگان توسط مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان تبیین شد

نشست چند جانبه مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان ، رئیس اتاق اصناف استان و نمایندگان اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی با شرکت رواسای اتحادیه های صنفی روز یکشنبه 27 مرداد در سالن جلسات اتاق اصناف استان در بندرعباس برگزار شد.
اسما کریمی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان ضمن تبیین طرح اقتصاد مقاومتی در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار ،یکی از طرح های مهم اقتصاد مقاومتی است که با کمک اتحادیه های صنفی انجام می شود. افراد از پانزده سال به بالا می توانند در مدت چهار ماه تا یکسال در کار گاههای صنفی مهارت لازم را در کنار استاد کار یاد بگیرند. از طرف مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان خود بیمه حوادث می شوند. کارآموز می تواند از سوی صنف یا فنی و حرفه ای معرفی شود. کارآموز از شمول قانون کار خارج است . مجوز پذیرش کارآموز باید در کار گاه نصب باشد .
مهندس کریمی اذعان کرد : طی مدت دوره کارآموزی تعهدی برای بکارگیری نیست . رشته هایی که در مراکز آموزش فنی و حرفه ای موجود نیست ، با کمک اصناف حرفه هایی که نیاز مردم و بازار کار است می توان در کار گاه های صنفی اجرایی کرد و مردم از مهارت استادکاران بهره مند شوند.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای اظهار کرد :نیاز هست نگاه مردم نسبت به کار تغییر کند . گستره فعالیتهای آموزش فنی و حرفه ای زیاد هست .ما در یازده شهرستان مراکز ثابت داریم .در جوار صنایع ، پادگان ها ، زندان و روستاها فعالیت می کنیم و آسیب دیدگان اجتماعی ،دانش آموزان ، دانشجویان ،کارجویان و عموم مردم مخاطبین ما هستند. شش هزار استاندارد شغل در سازمان آموزش فنی و حرفه ای تدوین شده است. بالغ بر 1200 نفر در استان و حدود 500 نفر در بندرعباس در قالب طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار ، با کمک اصناف مهارت فنی و حرفه ای کسب کرده اند.
وی اظهار کرد : سرمایه گذاران در حوزه آموزش در سطح استان محدود هستند تا بتوانیم بهینه از ظرفیت استان استفاده کنیم. در قالب طرح اوقات فراغت نیز مردم فرزندان خود را می توانند به اصناف معرفی کنند.دغدغه های اصلی مثل جریمه های اداره کار در این طرح دیده شده و کارآموزان کارگاههای صنفی مشمول قانون کار نمی شوند. تسهیلات خوبی نیز از سوی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به این طرح اختصاص داده شده است.
عبدالمجید جلالی رئیس اتاق اصناف استان در ادامه افزود : نقش مهارت آموزی در این طرح خودآموزی و کارآموزی است .
وی تصریح کرد :نیازهای اتحادیه های صنفی بررسی شود و بانک اطلاعاتی کاملی داشته باشیم. مشارکت ما در آموزش و اجرا در این طرح ملی بسیار مهم است.
وی در پایان از پیگیریها و تلاشهای مسئولین اداره کل آموزش فنی و حرفه ای در اجرای این طرح تشکر کرد و همچنین لوح تقدیر از سوی اسما کریمی به جلالی رئیس اتاق اصناف جهت مشارکت وی و روسای اتحادیه های صنفی در اجرای طرح اهدا گردید.

تازه‌ترین خبرها