دیدار مدیر ستاد اقامه نماز هرمزگان با مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای این استان مدیر ستاد اقامه نماز استان گفت : مهارت آموزی باید به یک گفتمان غالب تبدیل شودبه گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان ؛ اسما کریمی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان در دیدار با حجت الاسلام اعتمادی مدیر ستاد اقامه نماز گفت : در راستای مسئولیتهای اجتماعی صنایع استان به کمک مهارت آموزی بیایند .مخصوصاً طرح توسعه مکران که اشتغالزایی زیادی دارد ؛ امیدواریم بتوانیم جوانان استان را توانمند کنیم . مهندس کریمی افزود : شبکه ها و موسسات خیریه در زمینه مهارت آموزی سرمایه گذاری کنند و به کمک ما بیایند.نوع نگاه به مشاغل باید تغییر کند.
وی اظهار کرد : در سطح استان 13 مرکز دولتی و 188 آموزشگاه آزاد فعالیت می کنند.تماهی دوره های مراکز دولتی بطور کاملاً رایگان برگزار می شود..در زمینه آموزش زنان سرپرست خانوار و محلات حاشیه نشین با امور زنان استانداری تفاهمنامه داریم.طی دو سال اخیر یک هزار و 500 نفر از حاشیه نشیان از آموزشهای فنی و حرفه ای بهره مند شده اند.این امر با همکاری تسهیلگران اجتماعی محلات اجرا می شود.
کریمی اذعان کرد : با بسیج نیز در محلات و مساجد دوره های آموزشی اجرا می شود.امسال نیز کاراموزان با کسب مهارتهای لازم ماسک تولید کردند.با اداره کل راه و شهرسازی در اجرای مهارتهای فنی جوشکاری ،برقکار و... ،با آموزش و پرورش با اجرای طرح ایران مهارت در کنار مشاوره شغلی به دانش آموزان برای شناخت توانایی ها و ترسیم آینده شغلی آنان کمک می کند. در جوار دانشگاهها مراکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی برای کاهش فقر مهارتی ایجاد کرده ایم.در پادگانها برای آموزش سربازان که یک طرح ملی استفعالیت می کنیم. از طرح های دیگر مهارت آموزی در محیط واقعی کار است که به کمک اصناف اجرا می شود.در صنایع نیز مراکز جواری داریم که به ارتقای مهارت شاغلین کمک می کنند.
وی اضافه کرد: آموزشگاههای آزاد نیز با شهریه مصوب در سطح استان در شاخه های خدمات ، فرهنگ و هنر ،صنعت و کشاورزی فعالیت می کنند.
در ادامه حجت الاسلام اعتمادی ضمن تاکید بر حمایت مسئولین از ترویج مهارت آموزی گفت : مهمترین مسئله فرهنگ سازی به سمت مهارت آموزی است که نیاز به عزم و اراده همگانی دارد.همگرایی به وجود بیاورید تا دستگاههای مختلف در جهت تحقق اهداف در کنار شما قرار بگیرند.مهارت آموزی باید به یک گفتمان غالب تبدیل شود.البته نگاهها نسبت گذشته تغییر کرده و امروزه توجه به مهارت آموزی بیشتر شده است و این نیاز توسعه و ترویج دارد.یکی از روش های ایجاد انگیزه تشویق است.مثلا اختصاص تسهیلات کم بهره به مهارت آموختگان فنی و حرفه ای.
وی افزود : از ظرفیت هایس دستگاههای مختلف ،فرمانداریها و دهداریها،مدارس ،ائمه جمعه و جماعات ،حوزه علمیه ، صدا و سیما و... برای فرهنگ سازی استفاده شود.